Vymlouvat se, to by mi docela šlo. A tak tu píšu takové zajímavé i nezajímavé věci. Něco, co jsem zažil s Bohem či s blížními nebo co mě zrovna napadlo.

Svátek sídliště

V Zubří máme sídliště zvané "sídliště 6. května". Celou dobu je mi záhadou, proč právě toto datum, ale každopádně dnes, když to píši, tak je to jedna z mála ulic, která může 1x do roka takto slavit svátek svého názvu.

 

Začátek května máme spojený s osvobozením země od hrůz války. Nejen však s květnovým datem jsou názvy ulic, tříd, náměstí či sídlišť. Časté bývá 1. máje, 8. května (možná někde 5. k pražskému květnovému povstání či 9. května, kdy se slavilo osvobození během komunistické éry), ale pak je ještě 28. října nebo 17. listopadu. 

 

Kromě toho spousta ulic, obcí či měst je pojmenováno po někom, kdo se někdy narodil a žil svůj život. 

 

Tak tady v Zubří žiji na ulici ThDr. Metoděje Mičoly, takže bychom mohli udělat nějaký uliční svátek k výročí jisté mučednické smrti tohoto mladého místního kněze, rodáka za 2. světové války, ostatně našel jsem to v tomto zdroji: Po kom se jmenuje: Ulice Metoděje Jaroslava Mičoly - Valašský deník (denik.cz)

 

Stále však je mi záhadou, proč máme v Zubří sídliště 6. května. Že by Zubří bylo osvobozeno o 2 dny dřív nebo že by to slavili podle Plzně? No, v každém případě máme za co děkovat a ono sídliště by to dnes mělo pořádně oslavit. 

 

Je totiž ještě jedno vysvětlení onoho 6. května a to, že dnes máme sv. Jana Sarkandera, což pro nás Moravany olomoucké arcidiecéze je také vynikající svátek. 

 

A aby toho nebylo málo, tak v kapli ve Starém Zubří, v oltáři, jsou ostatky sv. Jana Sarkandera.

 

Asi bych si dnes na tom sídlišti měl udělat alespoň malou soukromou májovou. 

 

Zobrazeno 254×

Komentáře

Zdendanda

Tak ono osvobození nebylo přece v celé republice v jeden den, bylo to postupně, a vzhledem k tomu, že v Rožnově to bylo 6. 5., tak tipuju, že v Zubří taky: https://valassky.denik.cz/zpravy_region/boj-o-roznov-trval-42-hodin-pri-osvobozovani-zemrelo-20-mistnich-lidi-30150507.html

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Ano, díky, přesně tak. Myslel jsem na to sídliště i proto, že z tama nebo blízkého okolí je asi nejvíc dětí z náboženství. Válku jsme nezažili, tak opravdu máme za co děkovat. A tak se to připomíná třeba i u názvu ulic či náměstí. Když jsem byl ještě v Drahotuších, tak jsme bydleli na nám. Osvobození, které lidem po válce připomínalo to samé, že po osvobození přišel od Boha mír. A my si zatím toho míru moc nevážíme.

Zobrazit 2 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

O mně

Vojtěch Hýbl (VVRH)
na signály.cz

Co zatím jsem? Inu, jsem Vojta. Pocházím z Václavova. Vystudoval jsem maturitní obor Knihkupec v Luhačovicích, postupně se ze mě stal pastorační asistent v Drahotuších a teď jsem čerstvě dokončil bakaláře teologických nauk. Ano: "Sedm let jsem v Písku študýroval... (pardon v Olomouci) ani jednu Pannu nemiloval... (to nevím, jestli je pravda)..." a tak se snažím s pomocí Boží alespoň něco dělat dál na cestě do nebe.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio