Vymlouvat se, to by mi docela šlo. A tak tu píšu takové zajímavé i nezajímavé věci. Něco, co jsem zažil s Bohem či s blížními nebo co mě zrovna napadlo.

Mimořádný půst

Postíte se rádi?

 

Já, tedy moc ne!  Protože půst je vyjádřen osobní obětí, tím, že člověk musí něco dát, odřeknout si trochu pohodlí. Je spojen s modlitbou a almužnou. S modlitbou a almužnou, to už se nějak dá, ale odřeknout si něco, trochu pohodlí, to je trochu moc.

 

Jenže Ježíš nám dal víc!

 

Každý pátek bychom se měli postit, abychom si připomněli Jeho lásku k nám. Páteční půst nikdo nezrušil, přesto se však už tak málo postí nebo se vydá jen minimální úsilí. 

 

Velké posty jsou jen dva dny v roce!

 

A to se zase postím rád, hlavně na Velký pátek mám takové pokušení ukázat druhým, jak se má křesťan správně postit: nejen půst od masa a jednodenní nasycení. Pokud mi to síly dovolí, tak pouze pít. Nejsem si však jist, že je to správný postoj k postu.

 

Postit se nejde úplně kdykoliv.

 

Když církev slaví, tehdy se nesmím postit a ani se nechci postit. Když je slavnost, tak půst se prostě nesluší. Každý však může a mnohá společenství to dělají i ráda, společně se postit na důležitý úmysl.

 

Někteří křesťané se postí více, než je stanoveno.

 

Pokud je to upřímné, tak Bohu díky za ten půst. Kromě pátku někteří přidávají ještě středu. Často ve středu i v jídelnách bývá bezmasé jídlo. Někteří však jedou jen na chleba, vodu (a kafe). Osobně nepatřím k těmto postitelům.

 

Biskupové nás vyzvali k mimořádnému postu.

 

Když biskupové vyzvali, vyzvali k "dobrovolnému, vědomému a citelnému" postu. Když to biskupové vyzvali, přidám se rád vědomě, dobrovolně i s tím "citelně" se poperu. Máme důležitý společný úmysl a je důležité se přidat.

 

Pomalu nám končí půst od kostela.

 

Tento půst byl pro mě zatím nejcitelnějším. Já se naopak od kostela nepostil a byl jsem na bohoslužbách denně a rád potkával věřící, abych se nemusel postit i od věřících. Jsem rád s lidmi, tak jsem rád, že i tento, tentokrát nedobrovolný půst končí.

Zobrazeno 172×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

O mně

Vojtěch Hýbl (VVRH)
na signály.cz

Co zatím jsem? Inu, jsem Vojta. Pocházím z Václavova. Vystudoval jsem maturitní obor Knihkupec v Luhačovicích, postupně se ze mě stal pastorační asistent v Drahotuších a teď jsem čerstvě dokončil bakaláře teologických nauk. Ano: "Sedm let jsem v Písku študýroval... (pardon v Olomouci) ani jednu Pannu nemiloval... (to nevím, jestli je pravda)..." a tak se snažím s pomocí Boží alespoň něco dělat dál na cestě do nebe.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio