Vymlouvat se, to by mi docela šlo. A tak tu píšu takové zajímavé i nezajímavé věci. Něco, co jsem zažil s Bohem či s blížními nebo co mě zrovna napadlo.

Tichý růženec nebo breviář

Již mockrát jsem zažil krásu ticha při modlitbě, když jsem sám ve své komůrce, jak někde říká Písmo.

 

Ticho se hodně učí při adoraci, kdy si vlastně ani nepotřebujeme povídat, ale být spolu, jak to říkal Mons. Vojtěch Šíma při exerciciích.

 

Velice krásná je tichá mše, kterou jsme mohli často zažívat v době koronavirové přes internet, ale moc krát před tím jsem takovou tichou mši zažil a prožil a to jak v řádném, tak i v mimořádném, dovoleném ritu podle papeže Benedikta XVI.

 

Když se modlím sám, modlím se jak potichu, tak i nahlas nebo také zpěvem (pozemšťané si nemusí zacpávat uši při takové soukromé modlitbě) nebo kombinací zmíněného i nezmíněného.

 

Při modlitbě je velmi důležitý vztah k Bohu, kdy já jsem jen "koktajícím telefonistou" a Bůh ten, který se vší trpělivostí slyší toto mé koktání a dokáže z toho vytvořit nádhernou hudbu a ještě formovat můj život.

 

Tak také při breviáři občas nahlas přečtu antifonu a potichu se modlím žalmy. Je to krásné a tvůrčí a také si víc dávám pozor.

 

Možná toto tvoření je takovou ochranou před jinak utíkáním myšlenek někam, kam při modlitbě nechceme.

 

V růženci to dělám často podobně, že nahlas řeknu jen něco a zpravidla nejčastěji Pozdravení andělská se modlím potichu a vznikne tak zhruba pěti minutové ticho.

 

Když už doba koronaviru mě přitáhla víc k You tube kariéře, mohl jsem před tím nacházet mnoho forem modlitby růžence nahlas, řekl bych že v nabídce je nejčastěji modlen růženec Slovensky, ale to je možná i otázka vyhledávání. 

 

Ke svému nejsledovanějšímu videu, což je právě modlitba nikdy nemodleného růžence, nýbrž jen poskládaného v programu nahranými modlitbami Otče náš, Zdrávas Maria a Sláva Otci, jsem přidal poctivě modlený desátek růžence česky, pak i latinsky a nakonec mě napadlo to, co jsem na celém You tube nenašel a to je modlit se potichu. 

 

Uznávám však, že potichu se lze modlit ještě i tišeji a nemusí to být zrovna před obrazovkou počítače, ale mezi mnou, Bohem, Pannou Marií a celým nebem.

 

 

 

Zobrazeno 271×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

O mně

Vojtěch Hýbl (VVRH)
na signály.cz

Co zatím jsem? Inu, jsem Vojta. Pocházím z Václavova. Vystudoval jsem maturitní obor Knihkupec v Luhačovicích, postupně se ze mě stal pastorační asistent v Drahotuších a teď jsem čerstvě dokončil bakaláře teologických nauk. Ano: "Sedm let jsem v Písku študýroval... (pardon v Olomouci) ani jednu Pannu nemiloval... (to nevím, jestli je pravda)..." a tak se snažím s pomocí Boží alespoň něco dělat dál na cestě do nebe.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio