Vymlouvat se, to by mi docela šlo. A tak tu píšu takové zajímavé i nezajímavé věci. Něco, co jsem zažil s Bohem či s blížními nebo co mě zrovna napadlo.

Celý růženec při práci

Bohu díky za velkou úrodu letošních mirabelek. Máme na faře v Drahotuších jeden velký strom, ze kterého už je plná druhá bečka. 

Otec Radomír to počítal a vyšlo mu, že tento strom letos urodil několik set tisíc plodů. Došel k tomu jednoduchým matematických sčítáním při počítání počtu kusů ovoce do jednoho košíku, jednoho kbelíku a odhadu množství ovoce, které do bečky jít nemohlo a kolik na stromě ještě je po posledním velkém sbírání na Sv. Vavřince, kdy jsme takto společně prožili den.

A tak poslední týdny je velká část práce sbírání ovoce právě pod tímto stromem. 

A jelikož do bečky je potřeba, aby plody byly kvalitní, musí se na zemi řádně přebrat, takže nasbírat 2 kbelíky mirabelek je takovou tichou prací přesně na všechny desátky posvátného růžence. 

Protože v době kněžské dovolené jsem na to sám, žádná návštěva mi prakticky nepřijde, mohu se modlit i polohlasně. Ale jak správně počítat zdrávasy, když ruce potřebuji na sbírání? Velmi jednoduše matematicky: "první Zdrávas Maria... - desáté Zdrávas Maria."

Jo, ještě velmi důležité: žádnou modlitbu se nemohu modlit tak, jak se modlila herečka v jednom filmu z řady "Slunce, seno..." na hřbitově Otče náš: "Otče náš... zmiz ty potvoro... já to neukopnu..." Ona to tak měla napsané ve své roli. 

Ani se nemůžu modlit tak, jak v tom vtipů, když představený zakázal Mnichovi při modlitbě kouřit. Sic se jej zeptal špatně, ale ani modlitba při kouření není to pravé. 

Když se modlím já, chci se modlit a soustředit jak na modlitbu, tak na práci. Není to jednoduché, ale je to potřeba se modlit opravdu s pozorností a správným zaměřením.

Jestli někoho nebaví matematika, může se utišit tím, že v některých případech je potřeba této vědy k modlitbě růžence.

Včera byl fatimský den, 13. v měsíci, a přesně tak jsem to tedy dělal. Byla to velmi silná modlitba. Kéž by byla prospěšná na záchranu duší.

Zítra slavíme jeden z nejvýznamnějších Mariánských svátků: Nanebevzetí Panny Marie. Kéž nás modlitba posvátného růžence dobře směruje tam, kam nás chce přivést Matka Boží: za jejím Synem do nebeského království, které je pro nás připravené ještě dříve, než jsme se narodili. 

Sdílet

Komentáře

Zdendanda Ale jak správně počítat zdrávasy, když ruce potřebuji na sbírání?
Sestry dominikánky při práci v kuchyni to dělaly takto: "S prvním andělským kůrem: Zdrávas Maria..."

Vojtěch Hýbl (VVRH) Ano, včera jsem to taky dělal při nádobí. Růženec se dá modlit kdykoliv, je výborný i na usínání, ale vždy zbožně. Fakt je, že s tímto způsobem modlitby mají problém i někteří kněží, ptaje se: "Je to vůbec modlitba?"

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

O mně

Vojtěch Hýbl (VVRH)
na signály.cz

Co zatím jsem? Inu, jsem Vojta. Pocházím z Václavova. Vystudoval jsem maturitní obor Knihkupec v Luhačovicích, postupně se ze mě stal pastorační asistent v Drahotuších a teď jsem čerstvě dokončil bakaláře teologických nauk. Ano: "Sedm let jsem v Písku študýroval... (pardon v Olomouci) ani jednu Pannu nemiloval... (to nevím, jestli je pravda)..." a tak se snažím s pomocí Boží alespoň něco dělat dál na cestě do nebe.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio