Vymlouvat se, to by mi docela šlo. A tak tu píšu takové zajímavé i nezajímavé věci. Něco, co jsem zažil s Bohem či s blížními nebo co mě zrovna napadlo.

Katolík je vetřelec

Když jsem ještě byl student v Luhačovicích, byl jsem jednou na návštěvu u evangelíků a na konci bohoslužby se všichni představovali. Byli to dobří evangelíci z různých končin země. Já jsem toho o nich mnoho nevěděl, jen to, že jsem jediný katolík - inu kdo by tam šel, když už na mši svaté byl a jejich bohoslužby mají do mše svaté daleko. Začal jsem tedy své povídání tak, že se jsem mezi nimi jediný vetřelec a duchovní mě ujistil, že katolíky jako vetřelce neberou. Tuto chvíli si živě pamatuji, i když se už ani nevím, ve kterém jsem byl ročníku, mým motivem k účasti původně byla čistá zvídavost, která časem přerostla v současnou lásku k liturgii. Od té doby mám živý zájem i o liturgie našich spolubratří a při studiu teologie i o ty pohřební. 

Tak jsem předevčírem byl na pravém husitském pohřbu nádherně zpívaném husitskou farářkou s mnohými modlitbami a o životě zesnulého, s mnohými a projevenými city a přáními k životu věčnému. To všechno a ještě mnohem více mi činí radost, že to můžeme sdílet. 

Ale můžeme mnohem víc - můžeme milovat a jít dál. 

Když mě pak Petra, farářka, ukazovala fotky z historie sboru, byl jsem překvapen a vedlo mě to k zamyšlení, že původně v tom kostele měli i mřížku - jaká musela být velká jejich zbožnost, že i když z našeho pohledu objektivně ve své slabosti odpadli. I když se jsme nejednotní, nad mnohým můžeme žasnout. 

Ale je velká škoda, že jako křesťané - katolíci jsme často pronásledováni pro svou víru mezi ostatními křesťany, kteří si tak říkají a potřebují členy, že ne bratry v Kristu, že jsme si soupeři a ne bratry. 

Většiny církví se tato výtka netýká a jsou těmito bratry taky pronásledování, ale škoda těch, kterým je to třeba říct, že tak vlastně sami sebe usvědčují z nevěry evangeliu. 

A toto snad jako naschvál napíšu na svátek sv. Jana Nepomuckého, kterého jako málo Čechů znají lidé na celém světě. A ještě navíc těsně před naší tradiční ekumenickou snídaní.

Zobrazeno 339×

Komentáře

Matonick

Souhlasím s Vámi. Katolík NENÍ vetřelec! Také mám podobně dobré zkušenosti jako Vy už z doby před 25 lety, kdy jsem byl nucen změnit působiště svého dlouhodobého zaměstnání z místa trvalého bydliště v Krásensku na Drahanské vrchovině až do Olomouce. Místo toho, abych bloumal po ulicích tohoto krásného města, či vysedával po barech, sezamoval jsem se po večerech s aktivitami různých církví. Ač katolík, byl jsem velmi vlídně přijat zejména v církvi adventistů. Po absolvování jejich vzdělávacích akcí při mohutné účasti olomoučanů, jsem jako oni dokonce zdarma obdržel BIBLI č. 1097 a např. po přednáškách: "STVOŘENÍ NEBO EVOLUCE" jsem zcela změnil jako evolucionosta a bezvěrec svůj postoj na tuto problematiku, pracně budovanou na vysoké škole, ve prospěch STVOŘENÍ podle Genesis a Písma .

Matonick

Domnívám se, že Váš příspěvek by se mohl hodit k výkladům - kázání některých katolických kněží při bohoslužbách slova, liturgických čtení k nadcházející 5. neděli velikonoční.
Také jsem se snažil: https://matonick.signaly.cz/1905/co-je-ekumenicke-hnuti-je-odpovedi-ruznych-krestanskych-cirkvi-na-vyzvu-dnesni-doby-ke-zvysenemu-usili-o-vzajemne-sblizeni-kristovych-ucedniku-ke-spolupraci-nebo-dokonce-k-jednote-tema-353-k-5-nedeli-velikonocni-2019

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Evoluci bych nerozporoval Genesí, obojí má za cíl něco jiného. Evoluce je vědecká hypotéza mezi jinými hypotézami a Genesis ukazuje na Stvořitele a příčinu stvoření, nejde o žádnou vědeckou tezi. V tom bych Adventistům za pravdu nedával, naopak bych je přesvědčil důkazem, že evoluce je podle Bible možná teorie jen s tou výjimkou, že člověk je vrcholem a příčinou stvoření, takže nepodléhá vývoji druhů a vznikl z pecky, jak říkal kardinál Špidlík: z pecky švestka, ze švestky slivovice, ze slivovice opice a z opice člověk.

Matonick

V komentáři mi ovšem nešlo o to, abych zpochybňoval důkazy o vědeckosti či nevědeckosti z řady hypotéz o evoluci, kterým dnes mnozí významní vědci už nevěří, nebo, že by Genesis snad měla být vědeckou tezí o stvoření, jen jsem chtěl vyjádřit svůj pocit, že jsem se ve společenství adventistů, tedy členů jedné z křesťanských církví jako katolík, což oni věděli, necítil jako vetřelec. Ocenil jsem, že mne poučili, jak se orientovat v Bibli a věřit v Boha, jako Stvořitele.

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Ano, tu samou zkušenost mám též z prváku na střední, kdy probíhaly nějaké biblické semináře. Až dnes téměř s jistotou vím, že to mohli být adventisté - tedy po tom, co jsem se v rámci zkušeností na Signálech, akademicky na CMTF (zachránili mi zkoušku), ze znalosti jejich duchovního i některých členů společenství. Mají u mě teda trochu škraloub, že se jako církev nepředstavili - tenkrát v r. 1993 a já jsem na ty semináře s nadšením chodil a nechal se zkoušet vychovatelkami, abych tam mohl jít ve studijní době. Ale společenství měli vždy příjemné v atmosféře přijetí.

dromedar

"Když mě pak Petra, farářka, ukazovala fotky z historie sboru, byl jsem překvapen a vedlo mě to k zamyšlení, že původně v tom kostele měli i mřížku - jaká musela být velká jejich zbožnost"

Nechci apriori rozporovat zbožnost některých "čechoslováků" první generace, ale mřížka je spíš než projevem nějaké mimořádné eucharistické zbožnosti prostě památkou z období liturgické improvisace před zavedením normativní liturgie dr. Farského. Předpokládám, že je to kostel nově postavený někdy v prvních letech po schismatu a původně tam slavili liturgii víceméně v katolické podobě, byť třeba v češtině (z Baudyše?) a s nějakými úpravami.

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Sbor v Drahotuse začal hned od počátku a bohoslužby slavili po nedělní na náměstí před kostelem, což se panu faráři nelíbilo a tak jim obec pronajala místnost, do které se nevešly, protože byli z cel

Vojtěch Hýbl (VVRH)

celého děkanátu, tak si postavili před 84 lety ten kostel, chrám který byl plný a po válce koupili v Hranicích synagogu, kde se jich teď každou druhou neděli asi sedm. Drahotuse už jsou jen velmi výjimečně využité a přišli i o jméno náboženské Obce Drahotuse se sídlem v Hranicích. Nejvýznamnější farář obce byl biskup Sedláček

Zobrazit 8 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

O mně

Vojtěch Hýbl (VVRH)
na signály.cz

Co zatím jsem? Inu, jsem Vojta. Pocházím z Václavova. Vystudoval jsem maturitní obor Knihkupec v Luhačovicích, postupně se ze mě stal pastorační asistent v Drahotuších a teď jsem čerstvě dokončil bakaláře teologických nauk. Ano: "Sedm let jsem v Písku študýroval... (pardon v Olomouci) ani jednu Pannu nemiloval... (to nevím, jestli je pravda)..." a tak se snažím s pomocí Boží alespoň něco dělat dál na cestě do nebe.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio