Vymlouvat se, to by mi docela šlo. A tak tu píšu takové zajímavé i nezajímavé věci. Něco, co jsem zažil s Bohem či s blížními nebo co mě zrovna napadlo.

Jestliže tě nebaví liturgie, bude tě bavit nebe? Aneb malý vzorek provokačních myšlenek

Jeden bratr na Signálech dnes napsal takový zvláštní status, na který mě ihned napadla tato provokační myšlenka. Ten status Václava Vacka si dovolím použít: "Kromě Afriky má zbytek světa trochu problém s neživou liturgií... tak jsem pochopil, že zaznělo na Synodě o mládeži. Když tě nebaví liturgie, stává se z ní povinnost..."

S touto tezí samozřejmě nesouhlasím, protože liturgie je živá ze svého principu a ne tak, že ji kněz či společenství živou udělá, ale tato myšlenka mě napadla: "Jestliže tě nebaví liturgie, bude tě bavit nebe?"

Taky, když jsme měli v Olomouci školení zaměstnanců, napadla mě zas jiná provokační myšlenka a dokonce rýmovaná při rozhovoru s kolegyní katechetkou, kdy jsem ji provokačně oslovil, že je velká škoda, když nebyla na arcidiecézním setkání katechetů. Moc dobře jsem věděl kde a proč byla jinde. 

Ona mi na to řekla, že dar bilokace ještě nemá, protože není tak svatá. Tak mě hned problesklo hlavou a musel jsem to říct: "Na to nás málo platí, abychom byli svatí." A společně jsme se tomu zasmáli.

Abych to dal na pravou míru, často a rád si vzpomenu na povzbuzení našeho otce arcibiskupa: "Kdo se nestane svatým, ten svůj život zbabral."

Církev, byť komunisté si myslí, že je bohatá peněžně a může platit daně z toho, o co ji tito lupiči okradli a museli vrátit, je bohatá mnohem větším bohatstvím, jak ukázal sv. Vavřinec, kterého potom císař za to umučil.

A tak je dobře, že dostáváme méně peněz, než mnozí jiní, ale musíme a chceme rozdávat bohatství, které nám bylo dáno pro nebe, abychom si vyprosili tu milost růst ke svatosti až se nakonec stát svatými.

Baví mě pracovat pro církev a prožívat liturgii a věřím, že mě bude bavit i nebe.

Ale liturgie je jen jeden z pilířů pastorace, pak je ještě misie a charita. 

Zobrazeno 279×

Komentáře

dromedar

"Jestliže tě nebaví liturgie, bude tě bavit nebe?"

Samozřejmě, že ne! Kdo nenajde zalíbení ve svíčkách a kadidle již zde na zemi, o to trpčejší mu bude dohánět to v očistci (kde je ještě jednou taková zima jako u vás v kostele, a není tam, kde se ohřát!)
Moudrá panna má olej do zásoby, t.j., dobře se vyzná v misálu, lekcionáři i breviáři a liturgie ji baví. Odpověď moudrých panen pannám pošetilým obrazně říká, že pro nebe tak důležité liturgické skills se nedají dohnat na poslední chvíli a je třeba s jejich cvičením započíti ve věku co nejútlejším.

dromedar

"Ale liturgie je jen jeden z pilířů pastorace, pak je ještě misie a charita."

uáááááááááááááááááááá (jako ano, ale srov. SC 10)

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Díky Dromedare, to jsou vynikající komentáře.

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Ano, SC 10 "... je liturgie vrchol, k němuž směřuje činnost církve, a zároveň zdroj, z něhož vyvěrá veškerá její síla. Vždyť apoštolská práce je zaměřena k tomu, aby se všichni, kdo se vírou a křtem stali Božími dětmi, shromáždili vjedno a uprostřed církve chválili Boha, účastnili se oběti a jedli ze stolu Páně. ... , aby byli „jedno v lásce“, když „při velikonoční hostině jedli všichni z jednoho chleba“. Modlí se, aby „životem osvědčovali, co vírou přijali“. Obnovování smlouvy mezi Bohem a lidmi v eucharistii získává a zapaluje věřící pro lásku Kristovu, která naléhá. Z liturgie tedy, především z eucharistie, jako ze zdroje do nás proudí milost; liturgií se nejúčinněji uskutečňuje v Kristu posvěcení člověka a oslava Boha, a právě k tomuto cíli je zaměřeno všechno ostatní působení církve."

Zobrazit 4 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

O mně

Vojtěch Hýbl (VVRH)
na signály.cz

Co zatím jsem? Inu, jsem Vojta. Pocházím z Václavova. Vystudoval jsem maturitní obor Knihkupec v Luhačovicích, postupně se ze mě stal pastorační asistent v Drahotuších a teď jsem čerstvě dokončil bakaláře teologických nauk. Ano: "Sedm let jsem v Písku študýroval... (pardon v Olomouci) ani jednu Pannu nemiloval... (to nevím, jestli je pravda)..." a tak se snažím s pomocí Boží alespoň něco dělat dál na cestě do nebe.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio