Vymlouvat se, to by mi docela šlo. A tak tu píšu takové zajímavé i nezajímavé věci. Něco, co jsem zažil s Bohem či s blížními nebo co mě zrovna napadlo.

Antiošácké pexeso

13. 10. 2013 17:13
Rubrika: Antiochia

Včera byl pro mě 18. svátek sv. Radima, bratra sv. Vojtěcha. Letos jsem byl také na 18. Antiochii, takže už jsem plnoletý Antiošák a plnoletý biřmovanec.

Když bylo 20. výročí Antiochie, přál si otec Radek k tomuto výročí pexeso. Tehdy se nepodařilo, protože jsem neměl dost inspirace, jak Antipexeso pojmout.

Až letos, těsně před tímto svým výročím mě to napadlou v souvislosti s tím, jak jsme dělali děkanátní kalendář. Na titulní stránce toho kalendáře měly být znaky jednotlivých farních obcí.

A tu se zrodila myšlenka, jak to udělat, aby to mělo smysl. Na jedné straně znak obce a na druhé nějaká pohlednice z Antiochie, která by byla něčím originální, takže to vůbec nebude klasické pexeso s dvěma stejnými obrázky, ale dvěma obrázky z jednoho místa.

Tam, kde pro mě byla nedostupná autentická fotografie, nahradil jsem nějakou fotkou z toho místa zpravidla nalezenou na internetu. Vždycky jsem na jednu stranu také dodal, ve kterých letech tam Antiochia byla, takže Antipexeso je i v tomto trochu poučné.

Na většině míst Antiochie jsem byl osobně, zvláště na Moravě, díky P. Pavlu Jagošovi, ale prožil jsem jich jen těch svých 18. Své jsem však nijak neoznačoval.

V tom pexesu jsou dvě dvojice černé, takže se dá hrát i jako Černý Petr, to jsou ty, kde Antiochia nikdy nebyla, ale malou souvislost s Antiochií to má. Je tam Svébohov, má to farnost rodná a Drahotuše, kde, kromě AKS Olomouc, sídlí "základna Antiochie".

Pak tam jsou dvě dvojice žluté, toto pozadí jsem dal obcím v diecézi brněnské. Několik oranžových z diecéze ostravsko-opavské, zbytek moravských, tj. z arcidiecéze olomoucké má pozadí modré a české Antiochie pozadí bílé.

Tímto pexesem se zjistilo, že od 1. Antiochie v r. 1992 ve Vysokých Žibřidovicích se ví o 38 obcích, kde sídlila Antiochia, avšak takto zjištěných díky antiošáckým kronikám, které se dochovaly. Je zřejmé, že Antiochia byla i ve východních Čechách, avšak nenapojená na olomoucké bohoslovce a o nich toho moc nevíme.

Antipexeso bylo dokončeno včera, na sv. Radima a můžete si ho stáhnout a zahrát právě tady: antipexeso.pdf

Zobrazeno 818×

Komentáře

ZelenýBanán

To je dobré. To vystiknu a na další Antiošce budeme pařít pexeso.. :D

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Pařit můžeme i na setkání. Ještě to bude mít nějaké drobné úpravy, zřejmě především grafické vychytávky. Až budou, tak to vyměním.

Vojtěch Hýbl (VVRH)

Ode dneška je tady nové, o. Radkem schválené a přesně vyměřené pexeso. To se dá opravdu stáhnout a oboustranně vytisknout.

Zobrazit 3 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

O mně

Vojtěch Hýbl (VVRH)
na signály.cz

Co zatím jsem? Inu, jsem Vojta. Pocházím z Václavova. Vystudoval jsem maturitní obor Knihkupec v Luhačovicích, postupně se ze mě stal pastorační asistent v Drahotuších a teď jsem čerstvě dokončil bakaláře teologických nauk. Ano: "Sedm let jsem v Písku študýroval... (pardon v Olomouci) ani jednu Pannu nemiloval... (to nevím, jestli je pravda)..." a tak se snažím s pomocí Boží alespoň něco dělat dál na cestě do nebe.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Nuvio